Somaya 200 milyon dolarlık dev yatırım

Somaya 200 milyon dolarlık dev yatırım

Haberler , , , , , 0 Comments

Somaya 200 milyon dolarlık dev yatırım
Adını yaşanan maden faciasıyla duyuran Manisa’nın güzel ilçesi Soma için güzel haber geldi.

Türkiye’nin en büyük çimento fabrikası Manisa’nın Soma ilçesine kuruluyor.

Türkiye’nin en büyük çimento fabrikası Manisa’nın Soma ilçesinde yapılıyor. 200 milyon dolarlık bir yatırım olan ve binden fazla insana istihdam sağlayacak olan fabrikanın 2018’e kadar tam kapasite çalışması hedefleniyor.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere Soma’ya geldi. İlk olarak Cenkyeri’nde eski belediye başkanı Meyhet Kaya’nın babasının vefatı dolayısıyla hayrına katılan Aydemir ardından ilçedeki yatırımları inceledi. Soma Çimento Fabrikasında incelemelerde bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir Genel Müdür Ali Kalemkaş’tan bilgi aldı. Kalemkaş, fabrikanın 2018’e kadar tam kapasite faaliyete gireceğini ve toplamda 200 milyon dolarlık yatırım yapılacağını vurguladı. Soma Çimento Fabrikası’nda 1000’in üzerinde kişinin çalışacağını kaydeden Kalemkaş Türkiye’nin en önde gelen Çimento Fabrikalarından biri olacağını belirterek, çevreye sıfır zararlı bir tesis olacağını da sözlerine ekledi.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir 6 binin üzerinde çalışanıyla madencilikte Soma’nın en fazla işçi çalıştıran firması İmbat Madencilik’i ziyaret ederek Genel Koordinatör Gökalp Büyükyıldız ile bir araya geldi. Aydemir’e Soma Belediye Başkanı HASAN Ergene ile AK Parti İlçe Başkanı Şeref Kavruk ve partilileri eşlik etti.

13 Mayıs maden faciası sonrasında madencilikte çok büyük aşamalar kaydedildiğine dikkat çeken AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir işçilerin gerek sosyal gerekse ekonomik anlamda hak ettiği ücretleri almaya başladığını belirterek, “Helali hoş olsun, sonuna kadar hak ediyorlar” dedi.

İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin de konuşan Aydemir, “Biz bir işçinin dahi burnu kanasın istemiyoruz. Siz de öyle istiyorsunuz. Manisa ve soma bir daha böyle bir acıyı kaldıramaz. Çok teşekkür ediyoruz, sizler İmbat Madencilik olarak İş Sağlığı ve İş Güvenliği’ne riayet ediyorsunuz. Önem veriyorsunuz. İnşallah bütün maden ocaklarında da bu şekilde önem verirler. Hem bu kömürü çıkartan memnun olsun, hem işveren memnun olsun, hem de ülke ekonomisi çıkacak yer altı zenginlikleriyle memnun kalsın. Önce iş sağlığı ve güvenliği sonra üretim. Ne olursa olsun önce can” şeklinde konuştu.

İmbat Genel Koordinatörü Gökalp Büyükyıldız ise “Bizim birinci görevimiz çalışanlarımızın evinden geldiği gibi tekrar evine sağlıklı bir şekilde gitmesi birinci görevimiz. Biz bu işin bilincindeyiz. Kesinlikle kadro olarak tüm tedbirleri en üst düzeyde aldık. Çalışanlarımız da bu bilinçle çalışıyor. 13 Mayıs madencilik sektöründe bir milat. Yer altında ve yer üstünde çok ciddi iyileştirmeler yapıldı. Biz de firma olarak çok ciddi yatırımlar yaptık” ifadelerini kullandı.

MİLLİYET

Leave a Reply